TTR Merchandise
Media
the13th POLL


Who wins the Wilder vs Fury Fight?






>
>
>
>

2018-10-25
The Next Few Days- Division by Division- Part I
Pictured: Kubrat Pulev


A good number of ranked fighters will be in action over the next few days. Part One of this schedule lists those competing in bouts being held in the heavyweight through junior welterweight divisions.


Heavyweight:

Saturday, October 27-

Sofia, Bulgaria-

IBF Final Title Eliminator-
Kubrat Pulev (IBF #2; 25-1, 13 KOs)
vs.
Hughie Fury (IBF #3, WBC #10; 21-1, 11 KOs)

Cruiserweight/Junior Heavyweight:

Friday, October 26-

Champagne au Mont d'Or, Rhone, France-

Non-title-
WBC International champion Ilunga Makabu (WBC #6, The Ring #9, Transnational Boxing Rankings Board #10, TTR #11; 22-2, 21 KOs)
vs.
Paata Aduashvili (26-24-3, 18 KOs)

Lagos, Nigeria-

Vacant World Boxing Federation World Title-
Olanrewaju Durodola (WBC #21; 28-6, 26 KOs)
vs.
Maroy Sadiki (15-1-1, 7 KOs)

Saturday, October 27-

Sofia, Bulgaria-

Vacant EBU European Union Title-
Tervel Pulev (WBC #39; 11-0, 10 KOs)
vs.
Leonardo Damian Bruzzese (19-5, 6 KOs)

Light Heavyweight:

Saturday, October 27-

Weissenfels, Sachsen-Anhalt, Germany-

EBU European Title-
Champion Dominic Boesel (IBF #4, WBC #8; 27-1, 10 KOs)
vs.
Enrico Koelling (IBF #6, WBC #11, WBO #15; 26-2, 8 KOs)

Super Middleweight:

Saturday, October 27-

Hackney Wick, London, England-

WBA Final Title Eliminator-
John Ryder (WBA #3, WBC #10, IBF #14; 26-4, 14 KOs)
vs.
Andrey Sirotkin (WBA #4, WBC #29; 15-0, 4 KOs)

Middleweight:

Saturday, October 27-

New York, New York, USA-

Vacant IBF World Title-
Sergey Derevyanchenko (IBF #1, The Ring #4, TTR #6, Transnational Boxing Rankings Board #6; 12-0, 10 KOs)
vs.
Daniel Jacobs (TTR #2, The Ring #2, Transnational Boxing Rankings Board #3, IBF #3; 34-2, 29 KOs)

Junior Middleweight/Super Welterweight:

Friday, October 26-

Vesoul, Haute-Saone, France-

Zakaria Attou (IBF #6, WBC #14; 27-6-2, 7 KOs)
vs.
Nodar Robakidze (24-30-6, 11 KOs)

Saturday, October 27-

Hackney Wick, London, England-

Vacant BBBofC British Title-
Ted Cheeseman (WBA #15, WBC #28; 14-0, 9 KOs)
vs.
Asinia Byfield (14-1, 6 KOs)
(Note: Cheeseman's WBA International title is not listed as being on the line.)

New York, New York, USA-

WBC Continental Americas Title-
Champion Patrick Day (WBC #21; 15-2-1, 6 KOs)
vs.
Elvin Ayala (29-11-1, 13 KOs)

Welterweight:

Friday, October 26-

Coronda, Santa Fe, Argentina-

WBO Latino Interim Title-
Interim champion Diego Ramirez (WBC #38; 16-1, 4 KOs)
vs.
Demian Daniel Fernandez (9-1, 4 KOs)

Bethnal Green, London, England-

WBC International Silver Title-
Champion Michael McKinson (WBC #34; 14-0, 2 KOs)
vs.
Sammy McNess (10-1, 4 KOs)

Saturday, October 27-

Cutral Co, Neuquen, Argentina-

WBO Latino Title-
Champion Luis Alberto Veron (WBO #7, WBC #37; 15-0, 8 KOs)
vs.
Jonathan Jose Eniz (21-10-1, 8 KOs)

New York, New York, USA-

Radzhab Butaev (WBC #27; 9-0, 7 KOs)
vs.
Azael Cosio (21-7-2, 1 NC, 18 KOs)

Junior Welterweight/Super Lightweight:

Saturday, October 27-

New Orleans, Louisiana, USA-

WBC Interim World and Diamond Titles/WBSS Tournament Quarter-final-
Interim World and Diamond champion Regis Prograis (Transnational Boxing Rankings Board #1, The Ring #1, TTR #2; 22-0, 19 KOs)
vs.
Terry Flanagan (TTR #11, WBC #23; 33-1, 13 KOs)

Vacant IBF World Title/WBSS Tournament Quarter-final-
Ivan Baranchyk (IBF #2, The Ring #8, WBC #8, Transnational Boxing Rankings Board #9, TTR #13; 18-0, 11 KOs)
vs.
Anthony Yigit (IBF #3, WBO #5, WBC#7, TTR #14; 21-0-1, 7 KOs)

Subriel Matias (WBA #15, WBC #19; 11-0, 11 KOs)
vs.
Fernando David Saucedo (62-8-3, 10 KOs)

 
Article By: Ken Pollitt