TTR SUPPLEMENTARY CHALLENGE #20- Week #9
Posted: Tue Aug 05, 2014 9:10 pm
Friday, August 8-
Pittsburgh, Pennsylvania, USA-
Fight #1- Vacant USBA Welterweight Title-
James Stevenson (21-0, 14 KOs)
vs.
Samuel Vasquez (15-0, 11 KOs)
Fight #2- Lightweight Bout-
Monte Meza Clay (35-3, 21 KOs)
vs.
Rene Alvarado (WBC #10 at 126; 20-3, 14 KOs)
Fallon, Nevada, USA-
Fight #3- Super Welterweight Bout-
Willie Nelson (WBC #5, The Ring #7; 22-1-1, 13 KOs)
vs.
Luis Grajeda (17-2-2, 13 KOs)
Betania, Panama-
Fight #4- Bantamweight Bout-
Liborio Solis (WBA #4, WBO #7, TTR #8- all at 118; TBRBoard #5 at 115; 17-3-1, 8 KOs)
vs.
Jose Carlos Vargas (14-9-1, 9 KOs)
Catamarca, Argentina-
Fight #5- Super Bantamweight Bout-
Oscar Escandon (WBA #2, TTR #17; 22-1, 15 KOs)
vs.
Julian Evaristo Aristule (24-5, 14 KOs)
Saturday, August 9-
Sevastopol, Crimea, Russia-
Fight #6- WBA Interim World Middleweight Title-
Interim champion Dmitry Chudinov (WBA #1; 13-0-2, 8 KOs)
vs.
Mehdi Bouadla (WBA #11 at 160; WBC #34 at 168; 30-5, 11 KOs)
Fight #7- Vacant WBA Inter-Continental Middleweight Title-
Arif Magomedov (WBA #5, WBC #16; 11-0, 8 KOs)
vs.
Patrick Mendy (15-7-1, 1 KO)
Kempton Park, Gauteng, South Africa-
Fight #8- Vacant WBC Silver Light Heavyweight Title-
Ryno Liebenberg (WBC #6, TTR #19; 15-0, 11 KOs)
vs.
Denis Grachev (WBC #14; 13-3-1, 8 KOs)
Fight #9- IBO World Super Bantamweight Title-
Champion Thabo Sonjica (TBRBoard #10, WBC #10, TTR #16; 19-2, 14 KOs)
vs.
Roli Gasca (WBC #31; 22-4-1, 6 KOs)
- Gasca is the IBO's #11 ranked super bantamweight contender.
Brooklyn, New York, USA-
Fight #10- Super Lightweight Bout (Non-title)-
Lineal, WBC, and Ring Magazine World champion/WBA World Super champion Danny Garcia (TBRBoard #9 P4P, TTR #14 P4P; 28-0, 16 KOs)
vs.
Rod Salka (WBC #36 at 130; 19-3, 3 KOs)
Fight #11- IBF World Junior Welterweight Title-
Champion Lamont Peterson (TBRBoard #2, The Ring #2, TTR #4; 32-2-1, 16 KOs)
vs.
Edgar Santana (IBF #13; 29-4, 20 KOs)
Fight #12- Vacant WBA World Middleweight Title-
Daniel Jacobs (WBO #2, WBA #3; 27-1, 24 KOs)
vs.
Jarrod Fletcher (WBA #2, WBO #14; 18-1, 10 KOs)
Fight #13- Welterweight Bout-
WBO Inter-Continental champion Sadam Ali (WBO #10; 19-0, 12 KOs)
vs.
Jeremy Bryan (17-3, 7 KOs)
Bethlehem, Pennsylvania, USA-
Fight #14- Light Heavyweight Bout-
PABA, WBC Asian Boxing Council, and WBO Oriental champion Robert Berridge (WBO #9, WBA #12, WBC #27; 24-1-1, 20 KOs)
vs.
Vasily Lepikhin (15-0, 8 KOs)
Fight #15- Heavyweight Bout-
Vyacheslav Glazkov (IBF #2, The Ring #5, TTR #6, TBRBoard #6, WBC #9, WBO #13; 17-0-1, 11 KOs)
vs.
Derric Rossy (29-8, 14 KOs)
Monterrey, Nuevo Leon, Mexico-
Fight #16- IBF and WBO World Mini-Flyweight Titles-
IBF champion Katsunari Takayama (TTR #2, TBRBoard #2, The Ring #4; 27-6, 1 NC, 10 KOs)
vs.
WBO champion Francisco Rodriguez, Jr. (TTR #4, TBRBoard #5, The Ring #6; 14-2, 10 KOs)
Ica, Peru-
Fight #17- WBA Interim World Super Bantamweight Title-
Interim champion Nehomar Cermeno (WBA #1, TTR #9; 22-5-1, 13 KOs)
vs.
Carlos Zambrano (WBA #7 at 122; WBC #7 at 126; 23-0, 11 KOs)
Pittsburgh, Pennsylvania, USA-
Fight #1- Vacant USBA Welterweight Title-
James Stevenson (21-0, 14 KOs)
vs.
Samuel Vasquez (15-0, 11 KOs)
Fight #2- Lightweight Bout-
Monte Meza Clay (35-3, 21 KOs)
vs.
Rene Alvarado (WBC #10 at 126; 20-3, 14 KOs)
Fallon, Nevada, USA-
Fight #3- Super Welterweight Bout-
Willie Nelson (WBC #5, The Ring #7; 22-1-1, 13 KOs)
vs.
Luis Grajeda (17-2-2, 13 KOs)
Betania, Panama-
Fight #4- Bantamweight Bout-
Liborio Solis (WBA #4, WBO #7, TTR #8- all at 118; TBRBoard #5 at 115; 17-3-1, 8 KOs)
vs.
Jose Carlos Vargas (14-9-1, 9 KOs)
Catamarca, Argentina-
Fight #5- Super Bantamweight Bout-
Oscar Escandon (WBA #2, TTR #17; 22-1, 15 KOs)
vs.
Julian Evaristo Aristule (24-5, 14 KOs)
Saturday, August 9-
Sevastopol, Crimea, Russia-
Fight #6- WBA Interim World Middleweight Title-
Interim champion Dmitry Chudinov (WBA #1; 13-0-2, 8 KOs)
vs.
Mehdi Bouadla (WBA #11 at 160; WBC #34 at 168; 30-5, 11 KOs)
Fight #7- Vacant WBA Inter-Continental Middleweight Title-
Arif Magomedov (WBA #5, WBC #16; 11-0, 8 KOs)
vs.
Patrick Mendy (15-7-1, 1 KO)
Kempton Park, Gauteng, South Africa-
Fight #8- Vacant WBC Silver Light Heavyweight Title-
Ryno Liebenberg (WBC #6, TTR #19; 15-0, 11 KOs)
vs.
Denis Grachev (WBC #14; 13-3-1, 8 KOs)
Fight #9- IBO World Super Bantamweight Title-
Champion Thabo Sonjica (TBRBoard #10, WBC #10, TTR #16; 19-2, 14 KOs)
vs.
Roli Gasca (WBC #31; 22-4-1, 6 KOs)
- Gasca is the IBO's #11 ranked super bantamweight contender.
Brooklyn, New York, USA-
Fight #10- Super Lightweight Bout (Non-title)-
Lineal, WBC, and Ring Magazine World champion/WBA World Super champion Danny Garcia (TBRBoard #9 P4P, TTR #14 P4P; 28-0, 16 KOs)
vs.
Rod Salka (WBC #36 at 130; 19-3, 3 KOs)
Fight #11- IBF World Junior Welterweight Title-
Champion Lamont Peterson (TBRBoard #2, The Ring #2, TTR #4; 32-2-1, 16 KOs)
vs.
Edgar Santana (IBF #13; 29-4, 20 KOs)
Fight #12- Vacant WBA World Middleweight Title-
Daniel Jacobs (WBO #2, WBA #3; 27-1, 24 KOs)
vs.
Jarrod Fletcher (WBA #2, WBO #14; 18-1, 10 KOs)
Fight #13- Welterweight Bout-
WBO Inter-Continental champion Sadam Ali (WBO #10; 19-0, 12 KOs)
vs.
Jeremy Bryan (17-3, 7 KOs)
Bethlehem, Pennsylvania, USA-
Fight #14- Light Heavyweight Bout-
PABA, WBC Asian Boxing Council, and WBO Oriental champion Robert Berridge (WBO #9, WBA #12, WBC #27; 24-1-1, 20 KOs)
vs.
Vasily Lepikhin (15-0, 8 KOs)
Fight #15- Heavyweight Bout-
Vyacheslav Glazkov (IBF #2, The Ring #5, TTR #6, TBRBoard #6, WBC #9, WBO #13; 17-0-1, 11 KOs)
vs.
Derric Rossy (29-8, 14 KOs)
Monterrey, Nuevo Leon, Mexico-
Fight #16- IBF and WBO World Mini-Flyweight Titles-
IBF champion Katsunari Takayama (TTR #2, TBRBoard #2, The Ring #4; 27-6, 1 NC, 10 KOs)
vs.
WBO champion Francisco Rodriguez, Jr. (TTR #4, TBRBoard #5, The Ring #6; 14-2, 10 KOs)
Ica, Peru-
Fight #17- WBA Interim World Super Bantamweight Title-
Interim champion Nehomar Cermeno (WBA #1, TTR #9; 22-5-1, 13 KOs)
vs.
Carlos Zambrano (WBA #7 at 122; WBC #7 at 126; 23-0, 11 KOs)