TTR SUPPLEMENTARY CHALLENGE #20- Week #5
Posted: Mon Jun 30, 2014 8:07 pm
Friday, July 4-
Toowoomba, Queensland, Australia-
Fight #1- Vacant WBU (Germany-based version) World Light Welterweight Title-
Michael Katsidis (29-6, 24 KOs)
vs.
Graham Earl (26-4, 12 KOs)
Saturday, July 5-
Tokyo, Japan-
Fight #2- *- Light Flyweight Bout-
Ryoichi Taguchi (WBC #35; 19-2-1, 8 KOs)
vs,
Florante Condes (WBO #8, TBRBoard #10, IBF #10, TTR #12, WBC #30- all at 105; 27-8-1, 23 KOs)
*- bout to be fought at catchweight of 106 pounds.
Manukau City, New Zealand-
Fight #3- PABA Interim and WBO Oriental Heavyweight Titles-
PABA Interim champion Joseph Parker (8-0, 7 KOs)
vs.
WBO Oriental champion Brian Minto (WBO #14; 39-7, 25 KOs)
Fight #4- WBO Oriental Welterweight Title-
Champion Jeff Horn (WBO **; 7-0-1, 6 KOs)
vs.
Fernando Ferreira da Silva (WBA #13; 32-3-1, 24 KOs)
- Horn is listed with the ** designation after the WBO's top 15 welterweight contenders.
- Ferreira da Siva holds the WBA FEDELATIN title.
Fight #5- PABA and WBO Oriental Light Heavyweight Titles-
Champion Robert Berridge (WBO #10, WBA #13, WBC #28; 23-1-1, 19 KOs)
vs.
Rogerio Damasco (12-1-2, 12 KOs)
- Berridge also holds the WBC Asian Boxing Council title.
- Damasco holds the SAPBU South American title.
Merida, Yucatan, Mexico-
Fight #6- Super Featherweight Bout-
WBC Youth Intercontinental champion Miguel Berchelt (WBC #15, WBO #15; 22-1, 19 KOs)
vs.
Carlos Manuel Reyes (24-2-1, 16 KOs)
Mexico-
Fight #7- WBC FECARBOX Super Featherweight Title-
Champion Adrian Estrella (WBC #25; 17-0, 17 KOs)
vs.
Dante Jardon (WBC #11; 24-4, 20 KOs)
Managua, Nicaragua-
Fight #8- Featherweight Bout-
Eusebio Osejo (WBC #28; 24-14-2, 1 NC, 7 KOs)
vs.
Jummy Aburto (14-3-2, 5 KOs)
Sunday, July 6-
Grozny, Russia-
Fight #9- Vacant WBA World Heavyweight Title-
Ruslan Chagaev (WBA #3; 32-2-1, 20 KOs)
vs.
Fres Oquendo (WBA #4; 37-7, 24 KOs)
Fight #10- Cruiserweight Bout-
Juan Carlos Gomez (WBC #6; 54-3, 1 NC, 39 KOs)
vs.
Goran Delic (24-0, 4 KOs)
Wednesday, July 9-
Las Vegas, Nevada-
Fight #11- Super Welterweight Bout-
Alfonso Gomez (23-6-2, 12 KOs)
vs.
Ed Paredes (WBC #7, IBF #9, WBA #10- all at 147; 35-3-1, 23 KOs)
Thursday, July 10-
Miami, Florida-
Fight #12- IBF World Junior Lightweight Title-
Champion Argenis Mendez (TBRBoard #3, TTR #5, The Ring #7; 21-2-1, 1 ND, 11 KOs)
vs.
Rances Barthelemy (IBF #1, The Ring #3, TTR #4, TBRBoard #5; 19-0, 1 ND, 12 KOs)
Fight #13- Light Heavyweight Bout-
WBC FECARBOX champion Umberto Savigne (WBC #3; 12-1, 9 KOs)
vs.
Jeff Lacy (26-4, 1 ND, 18 KOs)
Toowoomba, Queensland, Australia-
Fight #1- Vacant WBU (Germany-based version) World Light Welterweight Title-
Michael Katsidis (29-6, 24 KOs)
vs.
Graham Earl (26-4, 12 KOs)
Saturday, July 5-
Tokyo, Japan-
Fight #2- *- Light Flyweight Bout-
Ryoichi Taguchi (WBC #35; 19-2-1, 8 KOs)
vs,
Florante Condes (WBO #8, TBRBoard #10, IBF #10, TTR #12, WBC #30- all at 105; 27-8-1, 23 KOs)
*- bout to be fought at catchweight of 106 pounds.
Manukau City, New Zealand-
Fight #3- PABA Interim and WBO Oriental Heavyweight Titles-
PABA Interim champion Joseph Parker (8-0, 7 KOs)
vs.
WBO Oriental champion Brian Minto (WBO #14; 39-7, 25 KOs)
Fight #4- WBO Oriental Welterweight Title-
Champion Jeff Horn (WBO **; 7-0-1, 6 KOs)
vs.
Fernando Ferreira da Silva (WBA #13; 32-3-1, 24 KOs)
- Horn is listed with the ** designation after the WBO's top 15 welterweight contenders.
- Ferreira da Siva holds the WBA FEDELATIN title.
Fight #5- PABA and WBO Oriental Light Heavyweight Titles-
Champion Robert Berridge (WBO #10, WBA #13, WBC #28; 23-1-1, 19 KOs)
vs.
Rogerio Damasco (12-1-2, 12 KOs)
- Berridge also holds the WBC Asian Boxing Council title.
- Damasco holds the SAPBU South American title.
Merida, Yucatan, Mexico-
Fight #6- Super Featherweight Bout-
WBC Youth Intercontinental champion Miguel Berchelt (WBC #15, WBO #15; 22-1, 19 KOs)
vs.
Carlos Manuel Reyes (24-2-1, 16 KOs)
Mexico-
Fight #7- WBC FECARBOX Super Featherweight Title-
Champion Adrian Estrella (WBC #25; 17-0, 17 KOs)
vs.
Dante Jardon (WBC #11; 24-4, 20 KOs)
Managua, Nicaragua-
Fight #8- Featherweight Bout-
Eusebio Osejo (WBC #28; 24-14-2, 1 NC, 7 KOs)
vs.
Jummy Aburto (14-3-2, 5 KOs)
Sunday, July 6-
Grozny, Russia-
Fight #9- Vacant WBA World Heavyweight Title-
Ruslan Chagaev (WBA #3; 32-2-1, 20 KOs)
vs.
Fres Oquendo (WBA #4; 37-7, 24 KOs)
Fight #10- Cruiserweight Bout-
Juan Carlos Gomez (WBC #6; 54-3, 1 NC, 39 KOs)
vs.
Goran Delic (24-0, 4 KOs)
Wednesday, July 9-
Las Vegas, Nevada-
Fight #11- Super Welterweight Bout-
Alfonso Gomez (23-6-2, 12 KOs)
vs.
Ed Paredes (WBC #7, IBF #9, WBA #10- all at 147; 35-3-1, 23 KOs)
Thursday, July 10-
Miami, Florida-
Fight #12- IBF World Junior Lightweight Title-
Champion Argenis Mendez (TBRBoard #3, TTR #5, The Ring #7; 21-2-1, 1 ND, 11 KOs)
vs.
Rances Barthelemy (IBF #1, The Ring #3, TTR #4, TBRBoard #5; 19-0, 1 ND, 12 KOs)
Fight #13- Light Heavyweight Bout-
WBC FECARBOX champion Umberto Savigne (WBC #3; 12-1, 9 KOs)
vs.
Jeff Lacy (26-4, 1 ND, 18 KOs)