Friday, June 27-
Florencio Varela, Buenos Aires, Argentina-
Glasgow, Scotland-
Fight #1- Commonwealth and BBBofC British Light Welterweight Titles-
Commonwealth champion Willie Limond (37-4, 10 KOs)
vs.
BBBofC British champion Curtis Woodhouse (WBC #38; 22-6, 13 KOs)
Fight #2- WBC International Silver Cruiserweight Title-
Champion Stephen Simmons (WBC #27; 9-0, 4 KOs)
vs.
Wadi Camacho (12-2, 4 KOs)
St. Charles, Missouri, USA-
Fight #3- Super Lightweight Bout-
Ivan Redkach (IBF #8, WBC #9- both at 135; WBA #13 at 140; 16-0, 13 KOs)
vs.
Sergey Gulyakevich (41-2, 17 KOs)
Las Vegas, Nevada, USA-
Fight #4- Middleweight Bout-
Dominic Wade (WBC #31; 15-0, 11 KOs)
vs.
Nick Brinson (WBC #30 at 154; 16-1-2, 6 KOs)
Fight #5- Welterweight Bout-
Errol Spence (WBC #25; 12-0, 10 KOs)
vs.
Ronald Cruz (20-3, 15 KOs)
Fight #6- SCRATCH-
Cruiserweight Bout-
BJ Flores (WBC #9; 29-1-1, 19 KOs)
vs.
Galen Brown (42-27-1, 1 NC, 3 NDs, 25 KOs)
- Flores will be fighting Anthony Caputo Smith (15-2, 10 KOs).
Fight #7- Junior Lightweight Bout-
Fernando David Saucedo (IBF #3, WBC #5- both at 130; 51-5-3, 7 KOs)
vs.
Luis Armando Juarez (19-7-2, 4 KOs)
Saturday, June 28-
Paranaque City, Metro Manila, Philippines-
Fight #8- SCRATCH-
WBC International Flyweight Title-
Champion Renan Trongco (WBC #11; 14-4, 8 KOs)
vs.
Weljan Ugbaniel (12-2-1, 3 KOs)
- Ugbaniel dropped out. Trongco to fight Joher Marayan (6-4-2, 2 KOs) in a non-title bout instead.
Tubod, Lanao del Norte, Philippines-
Fight #9- WBO Asia Pacific Bantamweight Title-
Champion Marlon Tapales (WBO #6; 25-2, 9 KOs)
vs.
Fadhili Majiha (15-3-4, 7 KOs)
Oklahoma City, Oklahoma, USA-
Fight #10- Vacant NABA Heavyweight Title-
Shannon Briggs (54-6-1, 1 NC, 48 KOs)
vs.
Raphael Zumbano (AKA Raphael Zumbano Love; WBC #31; 34-7-1, 27 KOs)
Santo Domingo, Dominican Republic-
Fight #11- Vacant WBA Fedecentro Super Bantamweight Bout-
Jesus M. Rojas (19-1-1, 1 NC, 14 KOs)
vs.
Juan Carlos Pena (23-0, 16 KOs)
Fight #12- SCRATCH-
Vacant WBA Fedecaribe Super Middleweight Tile-
Fedor Chudinov (WBA #4, WBC #22; 10-0, 8 KOs)
vs.
Emilio Cayetano (22-7, 13 KOs)
- Chudinov's WBC CISBB title will not be on the line.
- Cayetano withdrew. Andy Perez (19-0, 18 KOs) will be fighting Chudinov.
Fight #13- SCRATCH-
Vacant WBA FEDELATIN Lightweight Title-
Ismael Barroso (WBA #14; 15-0-2, 14 KOs)
vs.
Eudy Bernardo (18-0, 13 KOs)
- Bernardo is now scheduled to fight Tomas Mendez (20-5, 13 KOs) in a non-title bout.
Wednesday, July 2-
Mashantucket, Connecticut-
Fight #14- IBF World Junior Lightweight Title Eliminator-
Michael Farenas (IBF #4; 38-4-4, 1 ND, 30 KOs)
vs.
Mark Davis (IBF #11; 18-0, 5 KOs)
Fight #15- Super Featherweight Bout-
Billy Dib (The Ring #8 at 126; 36-3, 1 NC, 21 KOs)
vs.
Alberto Garza (26-7-1, 1 NC, 21 KOs)
SUBSTITUTE BOUTS-
Saturday, June 28-
Davao City, Davao Sur, Philippines-
A- Super Flyweight Bout-
Sonny Boy Jaro (WBC #12; 36-13-5, 26 KOs)
vs.
Ichal Tobida (10-11, 8 KOs)
Kinshasa, Democratic Republic of the Congo-
B- SCRATCH-
Super Middleweight Bout (Non-title)-
EBU European champion Christopher Rebrasse (WBC #3, IBF #3, TTR #12; 22-2-3, 6 KOs)
vs.
Cedric Spera (10-2, 2 KOs)
- It appears this bout was canceled.
Santo Domingo, Dominican Republic-
C- Vacant WBA FEDELATIN Super Flyweight title-
Julio Escudero (WBA #10; 15-3-1, 11 KOs)
vs.
Norberto Jimenez (WBA #12; 18-8-3, 10 KOs)
TTR SUPPLEMENTARY CHALLENGE #20- Week #4
-
- TTR Rankings & Results Editor
- Posts: 24032
- Joined: Tue Oct 03, 2006 10:22 pm
- Location: Valley Stream, New York
Re: TTR SUPPLEMENTARY CHALLENGE #20- Week #4
1. Woodhouse SD
2. Simmons UD
3. Redkach UD
4. Wade TKO (even though I'm rooting for Brinson)
5. Spence TKO
6. Flores TKO
7. Saucedo UD
8. Trongco UD
9. Tapales TKO
10. Briggs KO
11. Rojas TKO
12. Chudinov KO
13. Barroso UD
14. Farenas TKO
15. Dib TKO
A. Jaro TKO
B. Rebrasse TKO
c. Escudero TKO
2. Simmons UD
3. Redkach UD
4. Wade TKO (even though I'm rooting for Brinson)
5. Spence TKO
6. Flores TKO
7. Saucedo UD
8. Trongco UD
9. Tapales TKO
10. Briggs KO
11. Rojas TKO
12. Chudinov KO
13. Barroso UD
14. Farenas TKO
15. Dib TKO
A. Jaro TKO
B. Rebrasse TKO
c. Escudero TKO
Re: TTR SUPPLEMENTARY CHALLENGE #20- Week #4
1. Limond SD
2. Too late
3. Redkach UD
4. Wade TKO
5. Spence TKO
6. Flores TKO
7. Sausedo UD
8. Trongco TKO
9. Tapales TKO
10. Briggs KO
11. Rojas TKO
12. Chudinov KO
13. Barroso KO
14. Farenas TKO
15. Dib TKO
A. Jaro TKO
B. Rebrasse TKO
C. Escudero TKO
2. Too late
3. Redkach UD
4. Wade TKO
5. Spence TKO
6. Flores TKO
7. Sausedo UD
8. Trongco TKO
9. Tapales TKO
10. Briggs KO
11. Rojas TKO
12. Chudinov KO
13. Barroso KO
14. Farenas TKO
15. Dib TKO
A. Jaro TKO
B. Rebrasse TKO
C. Escudero TKO
-
- TTR Rankings & Results Editor
- Posts: 24032
- Joined: Tue Oct 03, 2006 10:22 pm
- Location: Valley Stream, New York
Re: TTR SUPPLEMENTARY CHALLENGE #20- Week #4
RESULTS:
Fight #1- Willie Limond MD 12 Curtis Woodhouse
Fight #2- Stephen Simmons TKO-10 Wadi Camacho
Fight #3- Ivan Redkach UD 10 Sergey Gulyakevich
Fight #4- Dominic Wade UD 10 Nick Brinson
Fight #5- Errol Spence UD 10 Ronald Cruz
Fight #6- SCRATCH- BJ Flores UD 8 substitute opponent Anthony Caputo Smith
Fight #7- Fernando David Saucedo KO-3 Luis Armando Juarez
Fight #8- SCRATCH- Renan Trongco TKO-2 substitute opponent Jopher Marayan
Fight #9- Marlon Tapales UD 12 Fadhili Majiha
Fight #10- Shannon Briggs UD 12 Raphael Zumbano Love
Fight #11- Jesus M. Rojas TKO-6 Juan Carlos Pena
Fight #12- SCRATCH- Fedor Chudinov TKO-3 substitute opponent Andy Perez
Fight #13- SCRATCH
Fight #14- Michael Farenas TKO-8 Mark Davis
Fight #15- Billy Dib UD 10 Alberto Garza
Substitute Bout A- Sonny Boy Jaro KO-5 Ichal Tobida
Substitute Bout B- SCRATCH- Christopher Rebrasse vs. Cedric Spera- CANCELED
Substitute Bout C- Norberto Jimenez UD 11 Julio Escudero
Fight #1- Willie Limond MD 12 Curtis Woodhouse
Fight #2- Stephen Simmons TKO-10 Wadi Camacho
Fight #3- Ivan Redkach UD 10 Sergey Gulyakevich
Fight #4- Dominic Wade UD 10 Nick Brinson
Fight #5- Errol Spence UD 10 Ronald Cruz
Fight #6- SCRATCH- BJ Flores UD 8 substitute opponent Anthony Caputo Smith
Fight #7- Fernando David Saucedo KO-3 Luis Armando Juarez
Fight #8- SCRATCH- Renan Trongco TKO-2 substitute opponent Jopher Marayan
Fight #9- Marlon Tapales UD 12 Fadhili Majiha
Fight #10- Shannon Briggs UD 12 Raphael Zumbano Love
Fight #11- Jesus M. Rojas TKO-6 Juan Carlos Pena
Fight #12- SCRATCH- Fedor Chudinov TKO-3 substitute opponent Andy Perez
Fight #13- SCRATCH
Fight #14- Michael Farenas TKO-8 Mark Davis
Fight #15- Billy Dib UD 10 Alberto Garza
Substitute Bout A- Sonny Boy Jaro KO-5 Ichal Tobida
Substitute Bout B- SCRATCH- Christopher Rebrasse vs. Cedric Spera- CANCELED
Substitute Bout C- Norberto Jimenez UD 11 Julio Escudero